Publiczne Gimnazjum im. Jana Deszcza w Miechowicach Wielkich

W dniach 4-7 czerwca 2018r., jako 50-cio osobowa grupa gimnazjalistów i uczniów klasy VII pod opieką: A. Pary, M. Lis, M. Bochenek-Król, K. Nagórzańskiej i K. Biedrońskiego odbyliśmy długą, programowo bogatą wycieczkę do pięknych miasta naszych geograficznych sąsiadów.

W pierwszym dniu zwiedzaliśmy Podziemne Miasto Hitlera „Ossówka” w Głuszycy, gdzie w towarzystwie przewodnika spacerowaliśmy po mrocznych korytarzach miasta, będącego elementem nieukończonego, ważnego projektu III Rzeszy pod nazwą Riese. Uczniowie wzięli udział w przepięknej lekcji historii, osnutej refleksją na temat straszliwego losu pracujących tam więźniów i niecnych planach A. Hitlera.

W drugim dniu wycieczki zwiedziliśmy Pragę.

Pod opieką przewodnika poznaliśmy historię i tradycje miasta: Hradczany (kompleks Pałacowy) – zmiana warty, Pałac Prezydenta, Katedrę św. Wita, Stary Pałac  Królewski, Bazylikę św. Jerzego), winnice św. Wacława ( punkt widokowy na Pragę ), Ogrody Waldsteina, Most Karola, Stare Miasto ( Plac Ratuszowy, Zegar Astronomiczny Orloy ), Plac Wacława. Zakosztowaliśmy miejscowych smakołyków i zakupili pamiątki.

W trzecim dniu wycieczki, po krótkiej nocy w polskim Karpaczu pojechaliśmy do Drezna. Tam, w towarzystwie uroczej hrabiny Lubomirskiej zobaczyliśmy: Pałac Zwinger, Semperoper, Staatliche Kunstsammlungen Dresden, pomnik Augusta II, plac pałacowy, Kościół Najświętszej Marii Panny, Skwer Starych Marketów. Otrzymaliśmy lekcje tradycyjnych ukłonów barokowych; zakupiliśmy pamiątki w pięknej galerii drezneńskiej, po czym wróciliśmy na nocleg do Karpacza.

Czwarty dzień wycieczki upłynął na górskiej wędrówce. Zdobyliśmy szczyt Szrenicy (1362 n. p.m.) wychodząc szlakiem ze Szklarskiej Poręby przez Wodospad Kamieńczyka.

W drodze powrotnej do domu spędziliśmy kilka godzin w rozbawionym autokarze. Firma BUS-Tour zapewniła nam świetną atmosferę, oferując muzyczno-humorystyczne atrakcje.

K. Nagórzańska

dzień drugi

dzień trzeci

 

dzień czwarty

 

Zdjęcia różne