23 listopada 2018 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz ósmoklasiści wraz z wychowawcami: Moniką Kosman, Moniką Bochenek-Król i Agnieszką Parą, a także nauczycielami Elżbietą Biedrońską i Iwoną Wojciechowską, wzięli udział w „żywej lekcji historii” na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Obóz Auschwitz- Birkenau stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoah. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia, włączonego do Trzeciej Rzeszy. KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Życie straciło w nim ponad 1,1 miliona mężczyzn, kobiet i dzieci.

W ciszy i skupieniu uczniowie zwiedzali teren obozu pod opieką edukatora, który opowiadał o tragicznych losach ludzi przywiezionych do tego miejsca, ich pracy i życiu codziennym.

Pod ścianą straceń uczniowie zapalili znicze i chwilą ciszy uczcili pamięć ponad miliona osób, które zginęły w Oświęcimiu.

W drodze powrotnej grupa zatrzymała się w Krakowie, aby udać się na spacer po krakowskim Rynku, tym dzisiejszym, i tym sprzed 500 lat, który można zobaczyć, spacerując Podziemną Trasą Turystyczną pod Rynkiem Głównym.