Publiczne Gimnazjum im. Jana Deszcza w Miechowicach Wielkich
  16 marca 2018 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rotmistrza Witplda Pileckiego w Oświęcimiu odbył się etap wojewódzki konkursu o żołnierzach niezłomnych, bohaterach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w Polsce. Bohaterami tegorocznej edycji konkursu byli rotmistrz Witold Pilecki i generał August Emil Fieldorf, pseud. Nil.
  Spośród 21 uczniów naszej szkoły, którzy brali udział we wcześniejszym etapie konkursu, do tego ostatniego zakwalifikowała się Kinga Łucarz, uczennica klasy 3a gimnazjum. I chociaż Kinga nie została laureatką konkursu, to jej wiedza o ” żołnierzach wyklętych” jest naprawdę godna pozazdroszczenia.
  W ramach konkursu miała także miejsce część edukacyjna w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. 49 uczestników konkursu finałowego wzięło udział w spotkaniu z Panem Markiem Zającem, sekretarzem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz wnukami Feliksa Piskorka, właściciela piekarni, który w czasach istnienia niemieckiego obozu koncentracyjnego pomagał oświęcimskim więźniom. Spotkania połączone były z premierą filmu pt. ” Nieobojętni”. Wizytę na terenie Muzeum zakończyło zapalenie zniczy pod Ścianą Śmierci.
  Opiekunem naukowym Kingi i pozostałych uczniów biorących w konkursie była Iwona Wojciechowska, nauczycielka historii.