W dniu 10 maja uczniowie: Emilia Wojciechowska, Kamil Szot, Tomasz Pieczonka  wraz z polonistką Moniką Kosman mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Adamem Tomczykiem, zorganizowanym w bibliotece w Marcinkowicach.  Pan Adam urodził się w Przybysławicach,  od dwudziestu pięciu lat jest mieszkańcem Żabna, pasjonuje się historią, rzeźbiarstwem i pisarstwem. Jest autorem powieści, opowiadań, esejów oraz szkiców historycznych.  Inspirację do jego tekstów stanowi historia naszego regionu oraz losy ludzi najbliższej okolicy. Ostatnią książką pana Adama Tomczyka jest „Zaraza”, powieść, która przenosi czytelnika do roku 1873, kiedy Galicję, w tym miasteczko Żabno nawiedziła cholera. Warto zaznaczyć, iż słowo wstępne do powieści napisał historyk literatury, profesor nauk humanistycznych i wieloletni rektor UJ – Franciszek Ziejka. Adam Tomczyk wydał już siedem książek, pracuje w szkole jako woźny, pytany, dlaczego nie znalazł ciekawszej pracy odpowiada: „W szkole mnie lubią, mam do pracy dwie minuty, a potem święty spokój. Mogę czytać i pisać, co więcej w życiu jest potrzebne”.