9 listopada 2017 roku uczniowie klasy 3a oraz 3b zaprezentowali społeczności szkolnej montaż poetycko – muzyczny z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wykorzystując utwory poetyckie i muzyczne gimnazjaliści przeprowadzili zgromadzonych przez lata niewoli narodu polskiego az po odzyskanie niepodległości.
   Zostało przypomniane powstanie kościuszkowskie, powstanie listopadowe i styczniowe, działania wojenne podczas I wojny światowej, a szczególnie działalność Józefa Piłsudskiego i polskich legionistów. Nie zabrakło wydarzeń II wojny światowej ani trudnych lat powojennych, kiedy, mimo pozornej niepodległości, wciąż trwała walka o wolność i oto, by móc być Polakiem.
   Doskonała recytacja, ciekawa muzyczna aranżacja pieśni patriotycznych i legionowych w wykonaniu chłopców, współczesne piosenki o Ojczyźnie oraz stroje stylizowane na czas powstań narodowowyzwoleńczych złożyły się na podniosłą atmosferę akademii, którą przygotowała nauczycielka historii – Iwona Wojciechowska.