Publiczne Gimnazjum im. Jana Deszcza w Miechowicach Wielkich

Uczniowie gimnazjum przygotowali pod kierunkiem Moniki Kosman krótki montaż słowno – muzyczny poświęcony osobie pułkownika Władysława Kabata –  pochodzącego z Miechowic Małych dowódcy Akcji III Most, człowieka odważnego, oddanego sprawie Ojczyzny, który za swa wierną i honorową służbę przeszedł gehennę w komunistycznej Polsce, bestialsko potraktowany przez UB, skazany na wielomiesięczne tortury i więzienie. Program został zaprezentowany podczas Memoriału Płk Kabata w dniu 25 czerwca.  Katarzyna Szarwark,  Kamil Szot, Mateusz Łucarz i Tomasz Pieczonka przypomnieli życiorys  oraz przywołali  wzruszające fragmenty „Golgoty wrocławskiej” – wspomnień  aresztowanego w sierpniu 1950, więzionego i katowanego przez UB do sierpnia 1951 roku Władysława Kabata, a  Ewa Piekut, Weronika Kosman, Zuzanna Zabiegała i Karolina Dębińska uświetniły całość refleksyjnymi piosenkami. Występ młodzieży stał się okazją nie tylko do przypomnienia losów człowieka honorowego, niezłomnego, ale również  był tłem dla uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej płk Władysława Kabata i jego brata Mieczysława, również żołnierza WP, więzionego w powojennej Polsce przez 6 lat za działalność w AK.