Publiczne Gimnazjum im. Jana Deszcza w Miechowicach Wielkich

Kto ratuje jedno życie tak jakby cały świat ratował

 

Uczennice naszego gimnazjum Wiktoria Nasiadka i Kinga Łucarz wraz z opiekunką projektu Moniką Kosman uczestniczyły w dniach 25 i 26 maja w finale projektu edukacyjnego Kamienie Pamięci – „Życie za Życie”, którego organizatorem był Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Zanim odbyła się uroczysta gala, zorganizowanego pod patronatem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla projektu, uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej  i zapoznania się z losami  tych niezwykle bohaterskich współczesnych Samarytan, którzy dali schronienie ośmiorgu  Żydom, za co Józef, Wiktoria (będąca w siódmym miesiącu ciąży)oraz ich sześcioro małych dzieci zostali straceni  24 III 1944 r.

Projekt był adresowany do młodzieży szkolnej, drużyn i zastępów harcerskich, kół naukowych itp. Zadaniem biorących udział w przedsięwzięciu było odnalezienie i przygotowanie biogramu osoby, która w jakikolwiek sposób pomagała ludności żydowskiej przetrwać Holokaust, a która nie została zapisana w zbiorowej pamięci, choć na to zasługuje. Nasza grupa zaprezentowała Sprawiedliwych z Jadownik Mokrych – Józefę i Józefa Gibesów.  Na finał projektu przyjechało 55 grup – uczniów wraz z opiekunami – 260 osób.

W gali uczestniczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, który między innymi w swoim wystąpieniu podkreślił, iż realizując tego typu przedsięwzięcia nauczyciele wraz ze swoimi uczniami są kustoszami pamięci, a oddając pamięć tym, którzy otwierali swoje drzwi,  strychy i piwnice dla prześladowanych Żydów, młodzież kształtuje swoje wartości i  uczy się, że w trudnych momentach należy się przeciwstawiać złu.