„Pamiętaj gdzie mieszkasz, stąd się nie wyprowadzisz”

Takie motto przyświecało zorganizowanemu we wtorek 25 kwietnia Pierwszemu Turniejowi Ekologicznemu z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi.

Święto to obchodzone corocznie 22 kwietnia ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Boliwii. Celem Dnia jest promowanie harmonii z naturą i Ziemią w celu osiągnięcia sprawiedliwej równowagi pomiędzy gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi potrzebami obecnych oraz przyszłych pokoleń ludzkości i stanowią okazję do podniesienia świadomości społecznej na stawiane wyzwania w zakresie dobrobytu planety i całego życia na niej. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych a w Polsce w 1990 roku.

Głównym celem zmagań konkursowych było kształtowanie u uczniów właściwych postaw wobec środowiska naturalnego, propagowanie wiedzy przyrodniczej, dostrzeganie zależności między człowiekiem a otaczającą go naturą oraz rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.

W rywalizacji brali udział uczniowie z klas I-II gimnazjum oraz z klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Wietrzychowicach, łącznie około 140 osób. Każda klasa została podzielona na trzy kilkuosobowe drużyny, które rywalizowały w trzech kategoriach: konkursie wiedzy ekologicznej, malowaniu plakatu ekologicznego zachęcającego do ochrony środowiska naszej planety oraz wykonaniu stroju z odpadów. Wszyscy uczniowie pracowali równolegle dlatego dwugodzinny turniej przebiegł w szybkim tempie. W konkursie wiedzy uczniowie wykazali się dobrą ogólną wiedza z zakresu ochrony środowiska, umiejętnością segregowania odpadów, rozpoznawania zwierząt po elementach ich ciała, rozpoznawania gatunków roślin. Sprawnie poradzili sobie z rozwiązywaniem rebusów i krzyżówek o tematyce ekologicznej. Po zakończeniu rywalizacji grupy miedzowej, uczniowie z grupy projektującej stroje zaprezentowali je przy akompaniamencie muzyki i bardzo gromkich brawach wszystkich zgromadzonych w sali gimnastycznej. Po pokazie mody, trzecia grupa uczniów zaprezentowała wykonane, oryginalne tematycznie prace plastyczne a Jury w składzie: Pani Celina Okręglicka – Kostrzewa, Pani Jolanta Gorla i uczniowie Arkadiusz Gwóźdź z gimnazjum i Kacper Badzioch ze szkoły podstawowej oceniające wykonanie zadań w poszczególnych konkurencjach miało, ze względu na wysoki poziom wiedzy i umiejętności uczestników, twardy orzech do zgryzienia.

Rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie. Uczniowie przyszli bardzo dobrze przygotowani nie tylko pod względem posiadanej wiedzy ale także zaopatrzeni w materiały do projektowania ubiorów z odpadów i materiały do wykonywania plakatów.

Wszyscy uczestnicy w nagrodę za wspaniałą rywalizację i zabawę zostali poczęstowani słodyczami.

Dziękuję Wszystkim uczniom za udział w konkursie oraz gratuluję kreatywności i pomysłowości a nauczycielom dziękuję za opiekę nad uczestnikami konkursu i życzliwe zainteresowanie nim.

Bardzo dziękuję Honoracie Mizerze, Kindze Łucarz i Kacprowi Szatkowskiemu za pomoc w prowadzeniu Turnieju oraz uczennicom: Jadzi Kowal, Ani Szarwark, Gabrysi Uchwat, Kasi Szarwark, Oli Szarwark, Esterze Wszołek, Julii Pszczole, Honoracie Mizerze, Angelice Grzesik za pomoc w przygotowaniu dekoracji do Turnieju.

Dorota Stokłosa