Publiczne Gimnazjum im. Jana Deszcza w Miechowicach Wielkich
5 grudnia 2017 roku, w dniu 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego uczennice klasy 2a: Aleksandra Mikina, Martyna Michniak, Claudia Dudek i Gabriela Magiera z nauczycielką historii, Iwoną Wojciechowską, przygotowały dla wszystkich uczniów okolicznościową lekcję historii, poświęconą życiu i działalności niepodległościowej Józefa Piłsudskiego. Gimnazjaliści poznali etapy życia i pracy na rzecz Ojczyzny tego wielkiego Polaka, a wśród nich:
– dzieciństwo i młodość
– zesłanie na Syberię
– działalność w Polskiej Partii Socjalistycznej
– Związek Strzelecki i legiony
– walka o granice
– wojna polsko-bolszewicka i  „cud nad Wisłą”
– przewrót majowy
– polityka zagraniczna w okresie międzywojennym
– ostatnie lata życia, śmierć i legenda Marszałka
Informacje o Józefie Piłsudskim ilustrowały fragmenty filmów dokumentalnych, oryginalnych kronik filmowych oraz fragmenty filmu fabularnego pt.” 1920. Bitwa warszawska”. Uczniowie obejrzeli również prezentację zdjęć z życia prywatnego Piłsudskiego, a Gabriela Magiera recytowała fragmenty utworów Juliusza Słowackiego, które Józef Piłsudski kazał umieścić na grobie swej Matki, ponieważ tam właśnie pochowane jest Jego serce.

Rozstrzygnięty został także konkurs plastyczny związany z Józefem Piłsudskim. Organizatorka konkursu, nauczycielka plastyki, Monika Kosman, wyróżniła i  nagrodziła wszystkich uczestników konkursu.
Spotkanie zakończył konkurs wiedzy o Józefie Piłsudskim, w którym wyróżnili się: Martyna Nowak, Patrycja Pasek, Rafał Boksa i Kacper Nowak z klasy 3b oraz Kacper Szatkowski z klasy 3a.

Zgodnie z decyzją Prezydenta RP, Andrzeja Dudy obchody 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego zapoczątkowały przygotowania do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.