Publiczne Gimnazjum im. Jana Deszcza w Miechowicach Wielkich

„A choć ich płomień życia zgasł. To myśli o nich są przecież w nas…”

We wtorkowe popołudnie 30 października Nikola Bratko, Gabrysia Magiera i Angelika Rodak z gimnazjum oraz Kasia Nowak ze szkoły podstawowej, wspólnie z panią Dorotą Stokłosą, przez kilka godzin grabiły, na austriackim cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej, nadmiar żołędzi i suchych liści, których w tym roku okazałe, stuletnie dęby nie pożałowały. Uporządkowały również otoczenie wokół pomnika żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Po zakończeniu prac porządkowych 34 mogiły udekorowano, wykonanymi własnoręcznie kilka dni wcześniej, stroikami przybranymi kwiatami wykonanymi z liści dębu i klonu oraz kwiatami hortensji. Stroiki, wiązanki i znicze zostały również przygotowane i złożone przed pomnikiem żołnierzy z okresu II wojny światowej, pod pomnikiem Akcji III Most w Sikorzycach i pomnikiem pułkownika Władysława Kabata. Uczniowie nie zapomnieli również o złożeniu wiązanek i zniczy na grobie księży: ks. Dziekana Jakuba Opoki proboszcza Parafii Wietrzychowice w latach 1935-1965 i ks. Prałata Jakuba Dudka, Parafii Wietrzychowice proboszcza w latach 1965 – 1966. Bardzo dziękuję dziewczynkom za zaangażowanie i wykonanie wspaniałej pracy jak również wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy okazali pomoc w przygotowaniu wianków z igliwia oraz uczniom, którzy na prośbę Pani A. Sochy, opiekuna SU w gimnazjum, przynieśli znicze na groby żołnierzy. Bardzo ważną rzeczą jest systematyczne dbanie o mogiły żołnierzy ze względu na pamięć i szacunek dla ludzi, często bardzo młodych, których wiatr historii gnał w różne miejsca Europy. Polegli i zostali pochowani z dala od swoich domów. Niektórzy na grobach nie mają imion ani nazwisk, ich rodziny nigdy nie dowiedziały się, gdzie zginęli. Zapalenie znicza i uporządkowanie grobu to taki nasz minimalny wkład w dbałość o pamięć zmarłych, bowiem „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”.

Dorota Stokłosa